Kako sam rekao da ćemo se ovaj tjedan zabaviti suradnjom glavnog trenera i asistenta šaljem vam još jedan post kako bi dobili još informacija i primjera za možda neke nove ideje u našem i vašem radu.
Samir nam je dao uvid u suradnju iz kuta glavnog trenera a sad nam UEFA -PRO trener Ivica Vranješ daje nekoliko informacija i viđenja iz kuta prvog suradnika ali i generalno jer je Ivica obnašao obje uloge.
U ovom djelu opisat će nam dugogodišnju suradnju njega i Tomislava Steinbrucknera također UEFA-PRO trenera koji je radio na najvišoj razini.
Ivica Vranješ i Tomislav Steinbruckner u Malezijskom T-TEAM-u
Kako je sve počelo?
"Štaco i ja poznajemo se i surađivali smo još u Grafičaru gdje sam ja vodio kadetsku a on pionirsku momčad...međutim vrlo brzo on je preuzeo seniore a ja sam ostao u školi nogometa. Nakon osvajanja županijskog kupa sa Grafičarom Štaco odlazi u NK Osijek i preuzima pionirsku momčad (Knežević, Miličević,Kaćunić,Vida Šorša Jugović....) nakpn godinu dana priključujem mu se u našem prvoligašu i od tada smo praktički stalno zajedno ili u školi nogometa Nk osijek ili u seniorskoj momčadi kao šef i pomoćni trener".
Zajednički rad i upoznavanje praktički su doveli do toga da smo postali prijatelji i izvan terena i obiteljski jer osim što dijelimo vrlo slične poglede na nogomet i svjetonazorski smo bliski.
3 Ključne stvari u odnosu prvog trenera i asistenta?
- NOGOMETNA IDEJA
vrlo bitno je da okvirno gledano glavni trener i pomoćnik imaju slične poglede na stvaranje i razvoj nogometne igre koju žele oživotvoriti u svojoj momčadi. Ipak svako od njih mora zadržati svoj osobni pečat koji daje toj suradnji jer mi treneri smo vrlo široki u svojim idejama i pristupima u ostvarenju. Primjerice Štaco i ja volimo nogomet posjeda i kvalitetnog ulaska u zadnju trećinu terena nogomet utrcavanja u prazne prostore koji su prije toga kreirani od strane linija ili tandema momčadi, nogomet brze tranzicije i korištenja međuprostora ali i nogomet poteza i vica kojeg je danas sve manje
- KOMUNIKACIJA
strasno bitno u odnosu glavnog i pomoćnog trenera jer ona je ključ razumjevanja posebno bitna u treninzima u kojima se Te ta vježbe pretaču u stvaranje momčadske igre koju ćemo uigravati ali i utakmicama gdje je pa čak i ona neverbalna bodova vrijedna. Ona mora bit utrenirana nekad i unaprijed dogovorena jer treneri često moraju djelovati i instinktivno. Taj odnos davanja i primanja informacija je jedna velika kvaliteta klasnih trenera jer trener mora znati ne samo pričati i utjecati već i slušati i obrađivati informacije.
- KOMPATIBILNOST I RAZINA ZNANJA
u najvećem broju slučajeva odnosi između šefa i pomoćnika pucaju na nekompatibilnosti ili nepodudaranju karaktera a najkvalitetnija suradnja je kad su suradnici podjelili sektore odgovornosti i naglaska a zadnja je uvijek glavnog trenera i on je taj koji daje usmjerenja i traži puteve da se izrazi. Poželjno je da je razina taktičkih znanja što uravnoteženija jer se tada ulazi u srž stvari i priča se o ključnim stvarima bez zadrške.
Podjela rada na treningu?
U pravilu je uvodni dio treninga ili tehnički dio onaj koji odrađuju pomoćni treneri dok je glavni dio treninga u taktičkom smislu ključan pa je pod ingerencijom glavnog trenera. Druga podjela rada je ta da s igračima iz tzv prvog plana radi šef a s ostalima pretežito pomćnik a treća podjela je da Štaco više radi na FN i uigravanju linija i poštivanju zahtjeva a ja sam istovremeno odrađivao FO sa ostatkom momčadi i vratarima. U svim dosadašnjim suradnjama to se pokazalo kao kvalitetno rješenje jer sam poglavito s mlađim igračima a bez velikog pritiska mogao odrađivati određene dijelove individualne tehnike ili taktike.
Podjela rada na utakmici?
Ključne stvari odrađuje glavni trener koji priprema utakmicu u taktičkom smislu uz stalnu komunikaciju o detaljima određuje sastanak i motivaciju dok dolaskom na teren pomoćnik vodi zagrijavanje zajedno s kondicijskim trenerom kao i teta posjed sa zahtjevima koje će nositi utakmica. Za vrijeme utakmice pomoćnik vodi kratke zabiljeske zbog kasnije analize ali i prati provođenje taktičkog plana i globalnih zahtjeva pogotovo rasporeda i pozicija kod prekida igre. Komunikacija za vrijeme utakmice je stalna i vrlo intenzivna a kontakt s momčadi mora biti naizmjeničan. Ideje i usmjerenja su zajednička ali su odluke isključivo na šefu. Nakon utakmice analizu rade zajedno sa podjeljenim detaljima FO i FN.
Kako odabrati pomoćnika?
Osim onih karakteristika koje sam naveo u odgovoru na prvo pitanje smatram da pomoćnik mora biti kvalitetna osoba u smislu lojalnosti, podrške i zaštite stožera te momčadi od negativnih utjecaja. Isto tako kreativnost i sugestivnost pri iskazivanju ideja i pretvaranje istih u kvalitet na samom terenu je vodilja kod izbora dobrog pomoćnika. Utjecaj pomoćnika na kompletan sustav je velik i ponekad odlučujući ali on mora znati gdje mu je mjesto i koje su stroge granice u ingerencijama jer mnogi se zaigraju pa često pređu tu granicu i onda dolazi do kaosa. Nadalje ponekad se zna dogoditi da pomoćnik po našoj terminologiji "buši" glavnog trenera nebi li zasjeo na njegovo mjesto i uzeo njegovu plaću...ti slučajevi su rijetki i događaju se najčešće kad pomoćnike glavnom treneru nametne uprava kluba a to svakako nije normalno.
Primjer dobre suradnje glavnog trenera i suradnika?
Sezona 2009/10 Štaco je glavni trener u stožeru su još Roni Grnja Domagoj Malovan i ja a sportski direktori u početku Alen Petrović i Dragan Vukoja na kraju. Ovo je tada bio uvjerljivo najmlađi stožer u ligi a napravili smo po mojem mišljenju vrhunski rezultat osvojili 5 mjesto i zbog nekakvih smjesnih pravila ostali kratki za nastup u pretkolu lige uefa. Te sezone pripreme su odrađivane u Međugorju i Antalyi kroz niz prijateljskih utakmica kristalizirali smo sastav čiju osnovicu je činila grupa mladih igrača čiji prosjek je bio 21,7 što je do pojave zaštićenog projekta Lokomotiva bilo nezamislivo. Na vratima Kardum i Vargić u obrani Vida Čaušić Vrgoč Pranjić Gavrić na bokovima Đikić i Stojkić lijevo a Ibriks desno vezni Knežević,Šorša Jugović Vidaković Kurtović te napadači Barišić Miličević
Nikšić Pavličić a posebno smo vodili računa o pristizanju mlađih snaga iz škole nogometa Leškovića,Maglice,Peroševića Škorića Petrovića Aleksića.Na početku smo dogovorili i kroz analizu igračkog kadra prihvatili dva osnovna sustava igre..1442 romb i 14231 i kroz treninge koje je Štaco osmislio dolazili smo do čvrste strukture igre koja je bila ubojita i vrlo efikasna što je obzirom na godine kadra i mogućnost napredovanja u godinama koje dolaze bilo fantastično. Redom su svi dolazili u Osijek po 3 komada a igrali smo i oku lijep nogomet što navijači obožavaju a zbog njih se igra. Moram naglasiti da je stanje u momčadi iako je bio prisutan problem kasnjenja plaća ovrha i sl bilo stvarno odlično a to je velika zasluga Tomice Steinbrucknera i ostatka stožera što je na kraju rezultiralo kvalitetom iz koje su iskorak transferom napravila 2 igrača što je pomoglo klubu u preživljavanju(Knežević,Vida).Nakon toga došla je slijedeća sezona u kojoj smo bitno promjenili izgled momčadi i u prvenstvo ušli nešto lošije premda smo i u ta 4 kola stvorili puno prigoda nismo bili dobri u realizaciji i došao je kraj suradnji u tom mandatu. Šteta jer smatram da se nakon toga moglo napraviti iskorak jer su dolazili nesto "lakši" protivnici. Zajedno sa Glavnim trenerom otišao sam i ja iako me je sp.direktor Vukoja i novi trener Karačić nagovarao da ostanem. Nisam želio iako ih obojicu jako cijenim jer sam smatrao normalnim i lojalnim da zajedno sa šefom i čovjekom koji mi je dao povjerenje da odlučujem i subordiniram u određenim dijelovima našeg posla te sam smatrao shodnim da se povučem.I za kraj navest ću jedan primjer iz moje Izborničke prošlosti koji me je strašno obogatio kao trenera ali i kao čovjeka. U stožeru reprezentacije U 15 kroz 3 godine upoznao sam i imao prigode surađivati zaista sa vrhunskim mladim kolegama s kojima sam doručkovao ručao i večerao nogomet i spoznao koliko je bogatstvo Hrvatske u trenerskom kadru koji izlazi iz Akademije ali znanje skuplja na nebrojenim svjetskim destinacijama. Surađivati sa trenerima iz hrvatskih klubova i raditi na razvoju mladih igrača koji će za nekoliko godina igrati u seniorskoj reprezentaciji Hrvatske svakako je san svakog trenera a ja sam kao svoje suradnike imao Tea Piriju Krešimira Gojuna Tomislava Butinu Sinišu Oreščanina Marija Despotovića Dinu Babića Mladena Ivančića Krešimira Šoša Andreja Becka.... ponosan sam na svaki minut rada i zajedničkog vremena koje smo proveli zajedno ...nažalost znanje ovih ljudi obogaćuje i izgrađuje mlade igrače po Emiratima Arabijama Malezijama itd nadam se da ce se za ove ljude naći mjesta u kvalitetnim projektima u našoj domovini.Za kraj moram reći da mi je bilo zadovoljstvo prisjetiti se nekih činjenica i podataka ali bez obzira što govorimo o odnosu glavni trener i pomoćnik...ovaj zadnji izraz pomoćnik nevolim jer sam uvijek tražio suradnike i smatram da je to puno kvalitetniji izraz. A najbolji tandem je danas po mom mišljenju Jurgen Klopp i Željko Buvač.
Kao što vidite dragi prijatelji i treneri Ivo si je dao truda kako bi nam što jasnije "otkrio"sve detalje iz svoje suradnje ,nadam se da možete pronaći nešto što će vam pomoći u buduće..Ovaj blog sam i zamislio tako da sve bude javno i iskreno jer znanje i iskustvo je nešto što se množi kada se dijeli..(ovo sam čuo od jednog puno pametnijeg od mene)hahahha.. Zato dijelite sve što znate kako bi svi imali više!!!
Ivi hvala na trudu i sretno dalje :)
Nogometni trener
Blog je napravljen isključivo za edukaciju,razmijenu mišljenja i iskustava svih nogometnih trenera.I sve što se objavi od materijala,vježbi i sl.može se preuzimati BESPLATNO!
četvrtak, 18. veljače 2016.
srijeda, 17. veljače 2016.
PRIPREMA UTAKMICE
Kaže ovako "priprema je pola posla"jednako za zidara kao i za trenera:)Slažete li se ili ne?
Ja se slažem da je priprema jako bitna kako bi imao lakšu kontrolu u samom procesu treninga ili utakmice,ali ne garantira pozitivan rezultat na kraju.Ovaj put ću se posvetiti pripremi utakmice kako ja to radim a vjerujem i većina vas.Naravno da je velika razlika od ranga do ranga u kojem radiš jer u nižim rangovima natjecanja teško ćeš dobiti neke ozbiljnije informacije o protivniku ,video sa utakmicama i sl.Samim tim se i priprema utakmice razlikuje od nivoa do nivoa na kojem radimo.Kao i od uzrasta koji vodimo.Ja ću se okrenuti pripremi u Seniorskoj momčadi (ili trenutno mladoj momčadi)na profesionalnom nivou gdje igrači su pod ugovorom i na raspolaganju su "full time".
Kako ja radim u Norveškoj gdje se utakmice i mlađih uzrasta snimaju od strane klubova imam tu sreću da uvijek mogu doći do snimke utakmice sljedećih protivnika.Klub u kojem sam zaposlen ima jasan i određen MODEL IGRE koji je temeljen na izričito velikom posjedu i kontroli u igri tako da ja i moj suradnik ne trošimo pun vremena na neke dublje analize.Uglavnom obratimo pozornost na osnovne stvari iz kojih nas protivnik može ugroziti(dali igraju na kontranapade,dali igraju visoko-intenzivni presing,zonski ,dali su opasni iz prekida te koji su im najbolji pojedinci i sl) i na osnovu toga obratimo pozornost na treninzima i stavimo naglasak na to.U petak sve još jednom prođemo na terenu praktično kako bi bili sigurni da su upoznati sa bitnim detaljima.Subota je dan utakmice i ujutro prije ručka napravimo kratku video analizu protivnika cca 40-50 minuta gdje im pokažemo sve najbitnije detalje sažete u jedan video.Za to koristimo jednostavan program koji je besplatan pa izvolite http://www.kinovea.org/ .Neki treneri i igrači imaju određene rituale kojih se pridržavaju prije same utakmice .Ja nemam neki određen ritual prije ali zato odmah nakon utakmice volim sjesti sa svojim pomoćnikom na čašicu razgovora koja zna potrajati :)Dolazak pred utakmicu ugovorim sat i 15 minuta ranije što sam procijenio da je dovoljno,ja nemam običaj ulaziti u svlačionicu prije nego se igrači vrate sa zagrijavanja na presvlačenje.Ne kažem da je to dobro..niti loše ,ali ja tako radim.Prepuštam mom suradniku da on pripremi podsjetnike sa obavezama za prekide u igri u F.O i F.N,za udarce iz kuta,polu distance,izvođače prekida itd.Ja i moj suradnik dolazimo 2 sata prije i dogovaramo zadnje detalje prije nego igrači dođu.Mišljenja sam da ako smo dobro odradili pripremu tokom tjedna da ne treba previše pričati prije utakmice pogotovo ne koristiti neke usporedbe tipa"kad sam ja igrao mi smo ovo mi smo ono" to je prošlo svršeno vrijeme ..ahhaha .Sad se malo šalim ali kao igrač sam doživio i takve "motivacijske govore"
Da nastavim ..moj pomoćnik izvede momčad na zagrijavanje ,zagrije i vrati nazad u svlačionicu na zadnje upute.Ja pokušavam sa strane "pročitati "govor tijela kako bi možda dobio više informacija u kakvom su stanju pojedinci.Kako smo već većinu pripremili tokom tjedna ostaje mi samo da u svlačionici napomenem 2 ,3 stvari za koje ja mislim da su najbitnije i možda dodam neku motivacijsku rečenicu kako bi bio siguran da su svi "IN".Naravno da svaka priprema ovisi i kakvu utakmicu očekuješ,dali je protivnik slabiji ili jači?možda podjednak..To uvelike mijenja sami govor netom prije utakmice nakon zagrijavanja.Ja imam neka osnovna 3 "obrasca"kako pristupam tom govoru.
1.Ako znam da je protivnik jači od nas
Govor mora biti pun samopouzdanja i podrške ,sam sebe moram uvjeriti da je moguće pobijediti i vjerovati u ono što smo radili tokom tjedna kako bi istu pozitivnu energiju prenio na njih svojim govor i gestama da bi mi povjerovali.Ne spominjem riječ PROBLEM nikad u razgovoru sa njima zamijenio sam je sa riječi IZAZOV jer puno hrabrije pristupaju kad je izazov u pitanju.Kao i mi sami.
2.Ako znam da je protivnik podjednake kvalitete
Pokušavam ih uvjeriti da je bliže pobjedi ona momčad koja se prije nametne na terenu kao dominantna u govoru ne stavljam naglasak na previše samopouzdanja nego na jednu dobru priliku da pokažemo ozbiljan stav i pokušavam ih motivirati da oni odluče prije nego izađu na teren kako će oni biti ti koji imaju kontrolu..Same riječi vi birate sami.Pazite na govor tijela i ton koji izgovarate pojedine riječi.Budite uvjereni i zahtijevajte kontakt očima sa svakim od igrača tokom govora.
3.Ako je protivnik slabiji od nas
Govor je uglavnom fokusiran na ozbiljan pristup i odgovornost..Što ne mora značiti da nema riječi podrške i sl.Ali ako ste u ozbiljnom klubu ipak se zna koja su očekivanja a koje su obaveze.
Komunikologija je jako bitan predmet u edukaciji trenera,ako netko treba skriptu neka se slobodno obrati na blogu ili facebooku.
Slobodno pošaljite svoj način pripreme utakmice kako bi mogao nešto "prepisati "od vas:)
utorak, 16. veljače 2016.
SURADNJA GLAVNOG TRENERA SA POMOĆNIKOM
Pozdrav svim pratiteljima Lige prvaka!
Dok sam gledao prvo poluvrijeme utakmice PSG-CHELSEA primjetio sam komunikaciju L.Blanca sa svojim pomoćnikom i došao na to da napravim jedan post o suradnji glavnog trenera sa svojim suradnikom ili suradnicima.Neki od nas su već imali priliku raditi u paru dali kao glavni ili pomoćni trener a neki će tek imati.Svakako mislim da je to jedna od vrlo bitnih stvari u trenerskom poslu.
Ovaj tjedan ćemo se zabaviti ovom temom iz više izvora kako bi dobili što bolji uvid iz raznih pozicija i kutova gledanja..
Kako sam znao da većina trenera u terminu lige prvaka je ispred TV-a ,laptopa i sl ..Poslao sam pitanja za njih kako bi dobio što prije odgovore koji bi mogli biti od koristi.Najbrži na "obaraču"je bio Gosp.Samir Toplak ,trenutno šef struke INTERA IZ ZAPREŠIĆA koji sasvim mirno plovi vodama 1.HNL u suradnji sa svojim najbližim čovjekom na klupi Gosp.Brankom Lađevićem.Samir nam je iz kuta glavnog trenera dao svoje mišljenje i prenio iskustva kroz odgovore na sljedećih 5 pitanja.
1.Najbitnije u odnosu glavnog trenera i suradnika?
*Imati iste poglede na nogomet
*Otvorena komunikacija gdje pomoćnik može iznositi svoje mišljenje bez ustručavanja
*Iskren odnos obostrano
2.Podjela uloga na treningu?
*Mi već dugo funkcioniramo na način da on radi sa napadom ,ja sa obranom i to je već uigrano vrlo dobro.Pošto puno radimo u grupama naše funkcije su samim tim potpuno ravnopravne.
3.Podjela uloga na utakmici?
*Na utakmici se uvijek konzultiramo s tim da on ima zadatak da bilježi događaje na terenu pa da imamo sve pismeno na poluvremenu i za kasniju analizu.
4.Kako odabrati najbolju osobu za pomoćnika?
*Mi smo bivši suigrači i prijatelji tako da smo se brzo pronašli,ja nikad ne bi odabrao nekoga tko samo klima glavom i šuti,to nije zdrav odnos.
5.Primjer suradnje glavnog i pomoćnika?
*Svi naši igrači sudjeluju u primjeru kakva suradnja mora biti.
Trener Samir Toplak sa svojim suradnikom Brankom Lađevićem
Hvala Samiru na suradnji i sretno u nastavku prvenstva :)
ponedjeljak, 15. veljače 2016.
KAKO POSTATI BOLJI TRENER?
Dobro jutro svima:)
Vjerujem da je ovo pitanje iz naslova zapravo najteže moguće za sve nas ali i sa najviše točnih odgovora.Svako od nas bio on trener ili ne, želi biti bolji,uspješniji,pametniji,priznatiji u društvu,zajednici ili sportskoj momčadi.Kod mene je osobno želja da budem bolji sveprisutna ali ipak je puno jača nakon poraza..Kako je M.Ćiro Blažević jednom prilikom rekao"Kad pobijedim u utakmici ne želim sljedeću igrati bar dva mjeseca kako bi mogao uživati u svim pohvalama ali kad je izgubim želim sljedeću već sutra".
E to je mislim slučaj sa većinom nas.Ali što mi zapravo poduzimamo da bi bili bolji i onda kad nam ide sve po planu?Dali se pripremamo za ono što nas čeka kad krene u"kontra smjeru"?
Koliko nas uopće planira nešto i ima kratkoročni,srednjoročni,dugoročni plan i program.Ili bar jedan od ova tri?Dali imamo plan B ako krene nizbrdo?A koliko nas uopće radi analizu samih sebe?Sve ovo je vrlo bitno da bih napredovali i bili bolji,nešto manje nešto više.Neću previše pametovati jer i sam sam u početku bio jedan od onih koji je mislio da nakon jedne uspješne utakmice,polu sezone,sezone zna puno i da nema potrebe da ikog išta previše ispitujem.(srećom sam shvatio da ne mogu sve sam) :)
Idemo na konkretne stvari ,što je zaista bitno kako bi postao bolji trener?
Čitaj,gledaj,slušaj i pokušaj nešto i zapamtiti :)Naime mi treneri indirektno upravljamo razvojem igrača kao sportaša,osobe,prijatelja,suradnika pa i protivnika,kako bi sve to uskladili i "odradili"na pravi način moramo prvo sebe izgraditi kako bi mogli druge.Prije ili kasnije kad gledaš neku momčad na terenu ti zapravo možeš u detalje "pročitati"profil trenera koji je vodi.
Budi spreman da se mijenjaš.Ovo je vjerovatno najteža "obaveza"svakog od nas jer mijenjanjem sebe i svog razmišljanja zapravo priznaješ da si neke stvari i prošlosti radio pogrešno(tako bar misle svi oni koji se ne mijenjaju).Ali isto kao i sa izgradnjom tako je i sa mijenjanjem "ako ne promijeniš sebe nećeš ni druge".
Upoznaj svoje igrače bolje,budi empatićan jer je mentalni sklop nas ljudi takav da ćemo nekada za osobe s kojima smo bliski uskratiti sebi da bi dali njima.U prijevodu"ako ti se igrač povjeri sa nekim privatnim stvari,situacijom kod kuće,u školi i slično ..on te smatra bliskim i dati će svoj maksimum za tebe".Daj si truda i odvoji vrijeme za razgovor u četiri oka.
Uči jezike .Danas se tržište za trenerske poslove proširilo na sve strane svijeta...za sve ima mjesta(jer se treneri mijenjaju kao na traci)Nikad ne znaš gdje i kad se može otvoriti prilika za tebe i zato budi spreman.Iz osobnog primjera mogu potvrditi da mi se isplatilo učenje jezika,prije godinu dana nisam znao nabrojati 4 Norveška kluba ,da bi danas radio kao u Norveškoj kao trener.Tomislav Ivić je još prije 20 godina tvrdio da ga je to zapravo izdvojilo iz većine.Danas kad gledate vrhunske trenere možete primijetiti da govore tri,četiri strana jezika.Zahvaljujući internetu danas je dostupan velik broj aplikacija za učenje jezika besplatno ili za simboličan iznos.Ja ću podijeliti neke preko kojih ja učim pa se možete koristiti njima jer su vrlo jednostavne.
Evo nekoliko linkova gdje možete pročitati nešto kvalitetno(na engleskom)
http://www.fourfourtwo.com/performance/training/marco-verratti-how-be-deep-lying-playmaker#:NaowOz_U3scsjA
http://www.bettersoccercoaching.com/
Za učenje jezika
https://www.duolingo.com/
http://www.goethe-verlag.com/book2/HR/
Ako imate nešto bolje ,šaljite :)
Pozdrav!
Pretplati se na:
Postovi (Atom)